(1:0)
Sokol Březník

80

Z Dukovan s prázdnou

Ačkoliv datum už patří do podzimního období, nedělní odpolední počasí rozhodně nic takového nepřipomínalo. Po včerejším vyhecovaném derby B-mužstva s Kralicemi si i dnes našla řada březnických vyznavačů fotbalu cestu na dukovanský fotbalový stánek s tradičně velmi kvalitním trávníkem. Březník přijel v silné sestavě a chtěl navázat na významné domácí vítězství nad Blatnicí minulý týden. Zápas mu však doslova nesedl a po celou dobu utkání si nenašel cestu gólově se prosadit.

Hned od začátku domácí překvapili rychlou, ovšem přesnou, nakopávanou na rychlá žihadla vepředu a několik náběhů vyloženě smrdělo. Už v 10. minutě se dokázali prosadit, kdy po centru do vápna zakončil bleskově, a pro všechny hosty překvapivě, domácí Gazdík švihem přes hlavu a akrobatické nůžky se zapíchly do levého horního rohu branky zkamenělého Zedníčka – 1:0. No dobře, prohráváme po krásné brance. Hned ale asi 2 minuty na to byl ve vápně u letícího míče Křoustek dřív a byl nevybíravě sražen. Nevím, co všechno rozhodčí musel přivřít, aby tohle pustil jako dovolený zákrok. Nebudem ale zbytečně plakat a jedeme dál. Domácí se nijak nezdržují s kombinací ve středním pásmu a dál mlátí všechno dopředu. Březník má také pár zajímavých náběhů, ale chybí nějaká ta překvapivá finálka. V 25. minutě vypíchl šikovně Rybníček míč a za vápnem volil rychlou střelu, která proletěla nad břevnem. Slušnou šanci poté zazdil v záklonu střílející T. Franěk. V 31. minutě unikl po pravé straně Černý a volil překvapivou střelu na přední tyčku, namísto očekávaného centru do vápna – Zedníček však byl u tyče včas. Hned 3 minuty nato propadl vysoký míč až na zadní tyč, hráč Dukovan nikým neatakován z dobré pozice míjí bránu. V 36. minutě přišla největší šance hostů v zápase. J. Franěk se prokličkoval ke gólmanovi, i toho obešel klikou doprava, ale na malém vápně před prázdnou bránou si míč nešikovně šteloval na silnější levou a značně vykroucen nepochopitelně minul! 40. minuta – na druhé straně další gólovka. Domácí opět zahazují střelou mimo tyče. Březník to zkusil ještě do poločasu zvrátit, ale J. Franěk nejprve tísněn, hlavou netrefuje vzdálenější roh brány, následně v breaku z odraženého míče opět mimo. Těsně před poločasovým hvizdem se do šance dostal domácí kanonýr Pislcajt, ale blesková střela šla jen doprostřed brány.

O přestávce u březnických nebyla vidět žádná deka. Věděli, že se do šancí dostávají a v kombinaci mají více ze hry. Do druhého poločasu šli, dá se říct, s jistotou, že už jim to tam musí padnout. Domácí však neztratili nic z enormního nasazení, důsledného dostupování a především bleskovosti svých akcí. Soupeři dovolili snad ještě méně, než v první půli a vzadu hráli ještě více na jistotu. Jejich rychlé breaky dále zatápěli především našim čtyřem obráncům, kteří si dnes opravdu mákli. V 51. minutě šla z domácích kopaček tečovaná rána, která jen těsně míjela pravou tyč. V 55. minutě další propad na pravé straně a ideální pas na střed vápna, kde se dukovanský mladík trochu zalekl loženky a nešikovně trefil míč, který šel hodně mimo bránu. Takovým výstřelem do tmy z pohledu hostů byly 2 akce důrazného Křoustka. Nejprve si naběhl na uvolnění V. Fraňkem, ale zpětný centr do vápna zblokoval domácí obránce. V 60. minutě parádně zpracoval do běhu vysoký míč a vysunul parťáka v útoku J. Fraňka. Ten však dnes neměl svůj den a přesto, že hezky obstřeloval bránu, zase minul. To už na březnické padl trochu zmar. Ten podtrhla osudová chyba zápasu. Po kontrole míče na vlastní půlce zazmatkoval doposud dobře hrající mladík Homola na předstoperu a slabou přihrávkou našel akorát kopačky presujícího Pislcajta, který potvrdil pověst kanonýra, a povedenou střelou za vápnem nedal vysunutému Zedníčkovi šanci. Další hezká branka – 71. minuta 2:0. O chvíli později se ještě Pislcajt uvolnil za vápnem, ale připravený Zedníček jeho střelu po zemi vykryl. Po zranění Rybníčka přinesl čerstvý vítr do zálohy marod P. Flesar a hned se mohl podílet na kontaktním gólu, když zatáhl po pravé a poslal křížnou přihrávku do vápna. Tam se ale znovu chytal za hlavu dnešní smolař J. Franěk, když propadený míč nasměroval pouze do rukavic domácího brankáře. Pak šlo ještě pár centrů do domácího vápna, ale, stejně jako po celý zápas, postrádaly přesnost a adresnost. Domácí na úplný konec mohli ještě navýšit vedení, ale v breaku 3 na 1 selhal Pislcajt, když nepřesně přihrával na vápně spoluhráči.

Já nevim, prostě zápas blbec. Březník, ač papírovým favoritem, se nedokázal vyrovnat s nátlakovou rychlou hrou domácích na brejky. Marně lkát nad neproměněnými šancemi hlavně z prvního poločasu. V druhé půli, s troškou potřebného štěstí, mohli naši zápas aspoň zdramatizovat. Domácí za celou dobu hry ani na chvíli nepolevili v aktivním pressingu a nasazení. Právě díky tomu, a také převaze vyložených šancí, berou všechny body naprosto zaslouženě.

Zapátral jsem v archivu a našel jsem, že poslední vzájemné utkání se odehrálo v Březníku v letní části sezóny 2007/2008, když nás Dukovany v rámci III. třídy ve své mistrovské a postupové sezóně rozdrtili 0:7. Naopak nejvyšší výhra spadá do sezóny 1973/1974, když jsme Dukovany na jejich hřišti přestříleli neuvěřitelných 1:12. Góly tenkrát dávali: Šandera (4), Kopuletý J. (2), Petr I. (2), Chadim V., Franěk Jar., Pilát, Řezanina M.

Tabulka se po tomto kole trošku pohnula. Ale především díky výhrám favoritů na domácích hřištích, jsme tabulkou nepropadli a držíme slušné šesté místo.

Hoďme nepovedený mač za hlavu a přijďme podpořit o víkendu obě domácí mužstva na Velké hřiště. A-mužstvo se v sobotním odpoledni utká s předposlední Valčí, která v tomto kole deklasovala na domácím hřišti marné Hartvíkovice. Rezerva potom v neděli přivítá ve šlágru kola sousední AERO, čímž pro ni začíná "jarní" část sezóny. Oba zápasy začínají v 15h.

napsal Grunge (03. 10. 2011 | 19:49)